Najlepsze życzenia z okazji Nowego Roku!

Posiadanie celu, motywacja i sprzyjające okoliczności to główne składowe sukcesu w realizacji swoich zamierzeń. Ciekawe jednak, czy istnieje w trakcie dnia, tygodnia bądź roku taki czas który dodatkowo wspomagał by ludzkie dążenia do celu. Zwłaszcza jeśli mowa o takich celach jak samorozwój, zwiększanie swojej wiedzy i umiejętności, projektowania nowych ścieżek zawodowych.

Zima- bezwzględny mróz i przenikające zimno dotykają ciał i umysłów. Nie jest to dobry czas na planowanie nowych wyzwań i wzmożoną aktywność. Dobrym dowodem na to jest tęskna myśl pojawiająca się w głowach ludzi, jak cudownie mogłoby być niedźwiedziem i bez zobowiązań zapaść w sen. Zaskakujące, że w tak osłabiającej brakiem światła, skróconym dniem, oraz rosnącym zmęczeniem porze roku, zaplanowano Nowy Rok prowokujący do robienia bilansów i stawiania sobie wyzwań w nadchodzącym czasie.

Wiosna- więcej światła i przykład do wzrostu jaki daje natura wydają się być dobrym czasem do przeniesienia na marzec, kwiecień lub maj Nowego Roku i tu umieścić początek do podjęcia aktywności. Wiosna jest również czasem ludzkiego rozkwitu hormonów szczęścia, które przywracają nam energię do działania. Nie jest jednak jeszcze ten idealny moment aby rozpocząć pracę nad własnym rozwojem. W opozycji do pracy nad sobą i aktywnością zawodową stają spacery, tęskne doświetlanie ciała pierwszymi promieniami słońca i wiosenne porządki.

Lato- wysoka temperatura i światło którego tak pragniemy, wprowadza nas paradoksalnie w stan swoistego letniego uśpienia. Obniża się chęć do podejmowania wyczerpujących aktywności fizycznych, a praca umysłowa powyżej temperatury około 24 C staje się mniej wydajna i mozolniejsza.

Minęły trzy z czterech pór roku. Na myśl nasuwa się obawa, że każdy czas ma swoje znaczące minusy i samorozwój może nie znaleźć dla siebie odpowiedniego czasu.

Jesień. Wrzesień, październik i listopad to jedna z najbardziej kontrowersyjnych pór roku. Są tacy którzy lubią ją i doceniają jej piękno, dla innych to przepowiednia coraz krótszych dni i obniżenia nastroju. Istnieje jeszcze jedna grupa ludzi dla których jesień oznacza coś zupełnie odmiennego. To fizjolodzy, którzy jesień kojarzą ze wzrostem testosteronu. Hormon ten nazywany czasem hormonem agresji bądź walki, mylnie kojarzony z wyłącznie męskim produktem. Jest to związek chemiczny, który występując u obydwu płci odpowiada za takie cechy jak skłonność do podejmowania ryzyka, odwaga, niezależność, zdecydowanie. Początek wzmożonej produkcji testosteronu przypada na wrzesień, aby w październiku osiągnąć swój najwyższy poziom w ciągu roku. Jeśli możliwe byłoby przesunięcie daty pierwszego stycznia na okres jesieni, noworoczne postanowienia zyskałyby dodatkową energię i wewnętrzną moc do tego, aby zostać pomyślnie zrealizowane i powiedzenie  „Nie będę robił postanowień których nie mogę dotrzymać” straciłoby swoje uzasadnienie . Niewielkie jest prawdopodobieństwo urzędowego i zwyczajowego przeniesienia Nowego Roku na wrzesień, nie zmienia to jednak faktu, że we własnym zakresie każdy z nas może niezwykle pożytecznie wykorzystać swoją  jesienną energię, podwyższoną skłonność do podejmowania ryzykownych przedsięwzięć, oraz odwagę. Wrzesień to najlepszy w ciągu roku czas na zrobienie osobistej listy celów i zaplanowanie samorozwoju. Utrzymanie satysfakcjonującej i zwieńczonej sukcesami aktywności w czasie jesieni skutecznie ochroni nas przed spadkiem nastroju i uczyni z deszczowej pory roku coś więcej niż przygotowanie do zimowego snu. Jesień 2012 roku może być wspaniałym czasem odkrywania  pasji i zainteresowań, próbowaniem rzeczy nowych i nieznanych. Jednym słowem rozwojem.

Z najlepszymi noworocznymi życzeniami,
Anna Stolaś
Pracownia Psychologiczna TU